Samsung złapał dławienie 10 000 aplikacji na telefony – i własny ekran główny

 

Samsung po raz kolejny jest w gorącej wodzie, jeśli chodzi o sposób traktowania aplikacji porównawczych. Tym razem firma jest oskarżana o duszenie 10 000 aplikacji na Androida – ale nie aplikacji testowych. Wygląda na to, że program OnePlus został przyłapany na uruchomieniu w zeszłym roku. Zamiast zwiększać prędkość SoC, gdy działa aplikacja testowa, producenci OEM z Androidem obniżają teraz wydajność telefonu za każdym razem, gdy aplikacja testowa nie działa. To jak oszustwo porównawcze, ale na odwrót.

Aplikacja do dławienia Samsunga nazywa się „usługą optymalizacji gier”.„Użytkownicy koreańskiej tablicy ogłoszeń Clen.net znaleźli bardzo różne wyniki testów porównawczych w zależności od tego, czy aplikacje testowe mają swoje oryginalne nazwy, czy nie. Zmieniając nazwy pakietów popularnych aplikacji testowych – tym samym „Game Optimizing Service” traktuje aplikację testową jak normalną aplikację – wyniki spadły z 13 do 45 procent w Galaxy S10, S20, S21 i nowym S22. Zwykle zachowanie dławienia nie jest kontrolowane przez użytkownika, ale użytkownicy oszukują usługę, modyfikując aplikacje.

John Poole, główny programista Geekbench, był w stanie odtworzyć dzikie zmiany wydajności w oparciu o to, czy S22 myślał, że prowadzi test porównawczy czy grę. Poole zmienił nazwę pakietu Geekbench na popularną grę Genshin Impact i zobaczył gwałtowny spadek wyników. Snapdragon Galaxy S22 spadł o 46 procent w wyniku jednego rdzenia, podczas gdy wynik wielu rdzeni spadł o 35 procent. Poole potwierdził, że takie zachowanie istnieje również w Exynos S10.

„Squiny” użytkownika forum Clen.net był na tyle miły, że opublikował pełną bazę aplikacji, na które celuje aplikacja do dławienia Samsunga, i daliśmy jej szybki audyt. To „optymalizowanie gry” dotyczy nie tylko gier. Baza danych faktycznie oznacza aplikacje w kategoriach „gra” i „nie-gra”, przy czym tylko 3200 z 10 000 aplikacji faktycznie jest sklasyfikowanych jako gry. Reszta to normalne, codzienne aplikacje.The Galaxy S22 benchmark scores plummet when Samsung's software treats a benchmark app like a normal app.

Na liście znajduje się 233 oferty aplikacji Samsung, w tym prawie wszystkie zapakowane aplikacje Samsung, takie jak aplikacja do wysyłania SMS-ów, aplikacja kontaktów, kalendarz, aplikacja do notatek, aplikacja na telefon, Bixby, Samsung Pay i aparat. Samsung dusi nawet własny ekran główny. Na liście znajduje się 169 aplikacji Google, w tym YouTube, Mapy Google, Sklep Play, Chrome, Gmail i Usługi Google Play. Google ma tylko 143 aplikacje w Sklepie Play, więc jest to prawie każda aplikacja stworzona przez Google.

Lista zawiera także każdą popularną aplikację innej firmy, o której możesz pomyśleć – między innymi Netflix, Disney +, TikTok, Facebook, Twitter, Amazon. Jedynymi aplikacjami, których niezawodnie nie znajdziesz na tej liście, są aplikacje do testów porównawczych. Na liście brakuje Geekbench, 3D Mark, PCMark, GFXBench, Antutu, CPDT i Androbench.

Przepustowość gry niekoniecznie jest zła; jeśli użytkownicy mają kontrolę nad tą funkcją, rozsądne jest umożliwienie im wyboru między wydajnością a dłuższą żywotnością baterii. Gry wymagają ciągłego użytkowania i ciągłej aktualizacji ekranu, dzięki czemu dławienie może uratować żywotność baterii. Jednak przerzucanie zwykłej aplikacji 2D jest trudną sprzedażą. Większość mobilnej oszczędzania energii opiera się na polityce „pośpiechu”. Jeśli tylko czytasz wiadomość e-mail lub stronę internetową i nie dotykasz ekranu, telefon stara się automatycznie przejść do stanu niskiej mocy. Gdy pojawi się polecenie otwarcia aplikacji lub nawigacji po stronie, telefon próbuje wykonać akcję tak szybko, jak to możliwe, aby mógł wrócić do snu i ponownie zacząć oszczędzać energię.

Niewybaczalne jest dławienie własnego ekranu głównego, sklepu z aplikacjami, przeglądarki i innych podstawowych aplikacji 2D. Jeśli jest coś, co chcesz być szybki, jest to główny interfejs telefonu. W tej chwili wygląda na to, że jedynymi aplikacjami, które zyskują pełną moc, są aplikacje testowe. Co dobrego ma szybki SoC, jeśli nigdy go nie używasz?

Zaktualizujemy ten artykuł, jeśli Samsung dostarczy oświadczenie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.