Chrome OS Flex to idealny program off-ramp dla milionów komputerów, które nie mogą uruchamiać systemu Windows 11

Chrome OS Flex is an ideal off-ramp for millions of PCs that can’t run Windows 11

14 października 2025 r. Kończy się aktualizacja pomocy technicznej i bezpieczeństwa dla wersji Home i Pro systemu Windows 10. Oznacza to, że jest to także koniec oficjalnych gwarantowanych aktualizacji funkcji i zabezpieczeń dla komputerów z systemem Windows, które nie spełniają wymagań sprzętowych systemu Windows 11.

Patrząc od początku 2022 r., Data ta jest nadal bardzo odległa. Wiele komputerów z systemem Windows 10 ulegnie awarii w ciągu najbliższych trzech i pół roku, a wiele osób, które chcą uaktualnić do ładniejszego lub szybszego sprzętu, będzie miało taką możliwość. Ale ci, którzy lubią naprawiać, konserwować i ulepszać starszy sprzęt, aby był użyteczny, będą spoglądać za krawędź klifu aktualizacji systemu Windows 10, zanim się zorientują.

Co dzieje się z tym sprzętem, gdy system Windows 10 odchodzi? Uruchomienie systemu Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie jest jednym z możliwych rozwiązań, ale nie mamy pojęcia, jak długo Microsoft pozwoli użytkownikom instalować, uruchamiać i aktualizować system Windows 11 na starszych komputerach. Firma może jutro odciąć aktualizacje bezpieczeństwa tych komputerów lub pozwolić im na uruchomienie nowego systemu operacyjnego na czas nieokreślony. Trudno jest zaplanować tę niepewność.

Przejście na dystrybucję Linuksa – szczególnie bardziej przyjazne dla użytkownika dystrybucje, takie jak Ubuntu, Mint lub Elementary OS – to kolejna opcja. Ale „przyjazny dla użytkownika” jest względny, a każda dystrybucja Linuksa może mieć części, które są tępe i trudne do nauczenia dla nowo przybyłych. I spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli dystrybucja Linuksa naprawdę będzie konkurować z Windows i odnosić sukcesy w zakresie komputerów stacjonarnych i laptopów konsumenckich, prawdopodobnie do tej pory.

Wejdź do Chrome OS Flex, bezbłędnej i obsługiwanej przez Google wersji lekkiego systemu operacyjnego firmy, który będzie działał na większości standardowych urządzeń PC. Flex jest następcą CloudReady, produktu opartego na systemie operacyjnym Chromium, który Google kupił pod koniec 2020 roku i który omawialiśmy od samego początku jako sposób na przekształcenie starzejących się komputerów w Chromebooki ersatz.

Chrome OS (który jest również oparty na Linuksie, ale przede wszystkim próbuje go ukryć) zdołał znaleźć przewagę w świecie komputerów konsumenckich zdominowanych przez Windows i MacOS, częściowo dzięki swojej prostocie, wsparciu dużego i dobrze – firma z zasobami i jej łatwe w użyciu narzędzia do zarządzania dla szkół i firm. Wraz z Flexem Google oferuje tym organizacjom możliwość zmiany flot laptopów z systemem Windows na floty Chrome OS praktycznie z dnia na dzień, jednocześnie dając użytkownikom starzejących się komputerów alternatywny system operacyjny do wypróbowania.

Pobraliśmy i zainstalowaliśmy pierwszą wersję programistyczną Chrome OS Flex i przeczytaliśmy całą jego dokumentację, aby dowiedzieć się, na jakim sprzęcie będzie działać i jak różni się od systemu operacyjnego CloudReady, który zastępuje.

Uwaga: Beta

The same tool you use to make Chrome OS recovery media will also make Chrome OS Flex media. And this one USB drive can cover all PCs.

Chrome OS Flex znajduje się na liście wszystkich „prawdziwych” urządzeń Chrome w oficjalnym narzędziu do odzyskiwania Chromebooka. Wybierz Chrome OS Flex jako producenta urządzenia, a pojawi się wersja Flex kanału deweloperskiego. Nie trzeba pobierać różnych obrazów dla różnych urządzeń lub typów procesorów. Dokumentacja instalacyjna jest dość jasna i zawiera wiele szczegółów, jeśli ich potrzebujesz.

Wersja kanału deweloperskiego Flex, oparta na wersji 100 Chrome OS, jest wyraźnie dość wczesną wersją systemu operacyjnego. Nadal jest oznaczony jako „CloudReady” w więcej niż jednym miejscu, a lista certyfikowanych modeli Google jest wypełniona przypomnieniami, że należy spodziewać się drobnych lub poważnych problemów. Podobnie jak w przypadku CloudReady, możliwe jest uruchomienie Chrome OS Flex całkowicie z dysku instalacyjnego USB, jeśli chcesz wypróbować system operacyjny bez formatowania pamięci wewnętrznej, i to właśnie na razie zalecamy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.