BlackBerry sprzedaje patenty mobilne i komunikacyjne za 600 milionów dolarów

Close-up photograph of handing holding a then-cutting-edge smartphone.

BlackBerry dodaje kolejny smutny rozdział o upadku swojej działalności w zakresie smartfonów. Dziś firma ogłosiła sprzedaż swojego cennego portfela patentowego za 600 milionów USD. Kupującym jest „Catapult IP Innovations Inc., „nowa firma BlackBerry opisuje jako„ spółkę celową utworzoną w celu nabycia aktywów patentowych BlackBerry.„

BlackBerry twierdzi, że patenty dotyczą „urządzeń mobilnych, wiadomości i sieci bezprzewodowych.„Są to patenty dotyczące telefonów BlackBerry, klawiatur QWERTY i BlackBerry Messenger (BBM). BlackBerry ostatnio zbroił te patenty (które obejmowały pomysły takie jak wyciszenie wątku wiadomości i wyświetlanie powiadomień jako numerycznej plakietki ikony) przeciwko Facebook Messenger w 2018 roku. To nie było nic nowego dla BlackBerry, który jest weteranem oryginalnych wojen patentowych na smartfony. Kiedy BlackBerry wciąż nazywał się RIM, na początku 2000 roku ścigał firmy takie jak Handspring i Good Technology.

Jeśli nazwa „Catapult IP Innovations” jej nie zdradziła, uzbrojenie patentów BlackBerry jest najbardziej oczywistym rezultatem tej umowy. Według komunikatu prasowego finansowanie Catapult na umowę o wartości 600 milionów dolarów to tylko pożyczka w wysokości 450 milionów dolarów, która natychmiast zostanie przekazana BlackBerry w gotówce. Pozostałe 150 milionów USD to weksel, a pierwsza płatność przypada za trzy lata. Oznacza to, że Catapult jest teraz nową firmą z ogromnym długiem, bez produktów i bez przepływów pieniężnych. Zakładając, że plan nie ma na celu natychmiastowego bankructwa, Catapult musi jakoś zarabiać na patentach BlackBerry, co prawdopodobnie oznacza pozywanie wszystkich, którzy jego zdaniem naruszają jego nowo nabyte aktywa.

Wraz z Windows Mobile i Nokia BlackBerry był jednym z dużych graczy w urządzeniach mobilnych, zanim iPhone poprawił cały rynek w 2007 roku. BlackBerry nie zmienił w pełni swojego systemu operacyjnego w odpowiedzi do 2013 roku dzięki systemowi BlackBerry 10 z dotykiem, ale do tego czasu było o wiele za późno. Firma zrezygnowała z rozwoju BlackBerry OS w 2015 roku, kiedy wypuściła swój pierwszy telefon z Androidem, BlackBerry Priv. W następnym roku BlackBerry zrezygnował również z rozwoju sprzętu telefonicznego, kiedy całkowicie zrezygnował z działalności w zakresie smartfonów. Pozostali zagorzali użytkownicy nadal korzystający z urządzeń BlackBerry OS utracili dostęp do serwerów BlackBerry na początku 2022 r.

To prowadzi nas do epoki „Zombie BlackBerry”, w której martwa marka telefoniczna udziela licencji na różne strony trzecie, które próbują przeżyć dni chwały. Pierwszym z nich był TCL, który sprzedał niektóre telefony QWERTY ze sprzętem „BlackBerry” i bezwstydnie przemianowane telefony z płytami. TCL utknęło w tym planie od 2016 do 2020 r., Kiedy to przekazało szansę na przedłużenie umowy licencyjnej. Później tego samego roku firma o nazwie „OnwardMobility” odebrała markę BlackBerry i obiecała uruchomić telefon w 2021 roku, ale wysiłek ten został opóźniony w następnym roku.

Główne firmy BlackBerry koncentrują się dziś na informacjach samochodowych – gdzie system operacyjny QNX jest popularną opcją dla producentów samochodów – i bezpieczeństwie przedsiębiorstw.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.