Android 13 Preview 1 jest dostępny, z ikonami tematycznymi, zmianami prywatności

Android 13 Preview 1 is out, with themed icons, privacy changes

9 lutego Google wydało Android 12L Developer Preview # 3, który ma zostać wydany w marcu. 10 lutego Google wypuszcza również Android 13 Developer Preview # 1, który trafi na urządzenia w drugiej połowie roku. Mamy teraz podgląd programisty Androida dla następnej wersji Androida – a potem wersji.

Co nowego w Androidzie 13? Kilka wycieków szczegółowo opisało już więcej opcji kolorów Materiał Ty, nowy system powiadamiania dla użytkowników (oba wciąż niepotwierdzone) oraz preferencje językowe dla wszystkich (teraz potwierdzone!). Oto niektóre z bardziej interesujących ciekawostek, które Google jest skłonny ujawnić na tym wczesnym etapie.

Ikony tematyczne kończą się na wersji beta

Themed icons graduate from beta in Android 13.

Android 12 zawierał opcję „beta” dla „ikon tematycznych”, która monochromatycznie przedstawiała niektóre ikony Google i nadawała ikonom okrągłe tło pasujące do motywu Material You. Opcja wyciągnęła cały kolor z ikony i zredukowała go do kształtu.Jednak nigdy nie widzieliśmy w pełni działającej implementacji ikon tematycznych. Programiści – jeśli nawet chcą tworzyć ikony tematyczne – nie byli w stanie ich stworzyć. Oryginalne ikony tematyczne w Androidzie 12 były zakodowane na stałe, a Google nigdy nie opublikował dokumentacji dla funkcji „beta”. W przypadku Androida 13 programiści muszą teraz tylko dostarczyć „monochromatyczną ikonę aplikacji i poprawkę do adaptacyjnej ikony XML”, a oni będą gotowi do działania z ikoną tematyczną.

Nadal trudno stwierdzić, czy którykolwiek z tych „ikon tematycznych” jest dobrym pomysłem. Kolory ikon Nuking Google nie są wielką stratą, ponieważ najnowsza rebrand i tak czyni je tymi samymi kolorami tęczy. W przypadku ikon innych firm, które często mają wyraźne, identyfikowalne kolory, nie tylko utrudni to znalezienie wszystkiego? Nie jest również jasne, jak ikony będą działać w prawdziwym świecie.

Google wpadł na pomysł ikon tematycznych z pakietów ikon społeczności modującej. Ale w pakiecie ikon jeden projektant tworzy kilka ikon i stosuje je jeden użytkownik. Wprowadzenie przez Google ikon tematycznych nie zadziała, chyba że każdy programista na świecie stworzy ikonę tematyczną i trudno to zobaczyć. Społeczność moddingowa również nie dba o priorytety marki firmy i po prostu chce, aby wszystko pasowało, podczas gdy nie wyobrażam sobie, aby Facebook zatwierdzał ikonę Facebooka, która nie jest niebieska.

Udostępniaj zdjęcia bez pozwolenia na przechowywanie

The new photo picker.Android 13 ma nowy wbudowany moduł do zbierania zdjęć, zastępujący menedżera plików, który pojawiał się w celu zbierania zdjęć. Celem nie jest, aby selektor zdjęć wyglądał lub działał inaczej niż menedżer plików; zamiast tego pozwala wysłać aplikacji jedno zdjęcie bez dostępu tej aplikacji do uprawnienia do przechowywania. Google wyjaśnia, że „Długoletni program do zbierania dokumentów Androida pozwala użytkownikowi udostępniać określone dokumenty dowolnego typu aplikacji bez konieczności posiadania przez tę aplikację uprawnień do przeglądania wszystkich plików multimedialnych na urządzeniu. Zbieracz zdjęć rozszerza tę funkcję o dedykowane wrażenia do robienia zdjęć i filmów.„

Aplikacja, która nie ma dostępu do pamięci, może wywołać systemowy moduł zbierający dokumenty (który ma dostęp do pamięci), a moduł zbierający może przekazać dostęp do wybranego pliku. Wygląda na to, że selektor zdjęć zapewni to samo dla zdjęć. Google twierdzi, że ta funkcja będzie wymagać nowych „aPI zbieraczy zdjęć”, które aplikacja musiałaby obsługiwać. Wyobrażam sobie, że ten system jest świetny do takich rzeczy, jak aplikacje do przesyłania wiadomości, które chcą udostępnić zdjęcie lub aplikację, która potrzebuje tylko ikony profilu.

Co ciekawe, Google chce wprowadzić tę funkcję do starszych wersji Androida za pomocą aktualizacji Project Mainline. Project Mainline (lub „Aktualizacje systemu Google Play”, ponieważ zostały przemianowane) to duży projekt na Androida, który sprawia, że podstawowe komponenty systemu operacyjnego można aktualizować za pośrednictwem Play Store, nawet jeśli potrzebują głębokich uprawnień systemowych, które czynią je nieodpowiednimi dla model uprawnień do aplikacji. MediaProvidor został dodany jako moduł Mainline w Androidzie 11, a Google chce go zaktualizować o nowy selektor zdjęć, który jest interfejsem na poziomie systemu.

Mówiąc o ulubionym projekcie modułowości Androida, Google obiecuje, że w Androidzie 13 będzie więcej modułów Project Mainline, w tym modułów dla Bluetooth i Ultra szerokopasmowego. Bluetooth jest wyjątkowo nieuporządkowanym standardem, a urządzenia o bardzo różnym wieku i wersjach muszą ze sobą rozmawiać. Możliwość wspólnego wsparcia tego okropnego standardu za pośrednictwem Play Store będzie miła. Zespół Androida prawdopodobnie nadal pracuje nad dużym przeróbką Bluetooth o kryptonimie „Gabeldorsche”, która jeszcze nie wyszła na ulice. Możliwość zdalnej aktualizacji, jeśli kiedykolwiek zostanie wysłana, również byłaby miła.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.