64-bitowy system operacyjny Raspberry Pi wychodzi z wersji beta, jest dostępny dla wszystkich płyt Pi 3, 4 i Zero 2

64-bit Raspberry Pi OS exits beta, is available for all Pi 3, 4, and Zero 2 boards

Sprzęt Raspberry Pi zawiera 64-bitowy procesor od czasu uruchomienia Pi 3 na początku 2016 r., Ale system operacyjny Raspberry Pi (wcześniej znany jako Raspbian) pozostał głównie 32-bitowy. Fundacja Raspberry Pi testuje 64-bitową wersję systemu operacyjnego od 2020 roku, a dziś organizacja ogłosiła, że wersja 64-bitowa opuszcza wersję beta i jest teraz w pełni obsługiwaną opcją systemu operacyjnego na całym 64-bitowym sprzęcie Pi . Obejmuje to Pi 3, Pi 4, Pi Zero 2 W i wszystkie ich warianty.

Najważniejszą zaletą 64-bitowego przełącznika będzie kompatybilność oprogramowania, ponieważ, jak zauważa Pi Foundation, „wiele aplikacji o zamkniętym źródle jest dostępnych tylko dla ARM64”, a aplikacje typu open source nie zawsze są w pełni zoptymalizowane pod kątem zestawu instrukcji że używa 32-bitowego systemu Pi OS.

W poście Fundacji Pi mówi się również o korzyściach z wydajności 64-bitowych procesorów ARM i leżącym u ich podstaw zestawie instrukcji ARMv8, zauważając jednocześnie, że korzyści te „są obecnie najbardziej widoczne w testach”. Wspomina także o zdolności pojedynczych procesów do adresowania ponad 4 GB pamięci RAM, chociaż funkcja dużego rozszerzenia adresu fizycznego (LPAE) już umożliwia każdemu procesowi w 32-bitowym systemie Pi dostęp do 3 GB pamięci.

W chwili pisania tego tekstu dostępne są tylko dwie wersje 64-bitowego obrazu Pi OS: wersja „Lite”, która nie ma wstępnie zainstalowanego środowiska ani aplikacji komputerowych, oraz wersja z pulpitem i absolutnym minimum aplikacji -instalowany. Wersja systemu operacyjnego „komputer stacjonarny z zalecanymi aplikacjami” nie jest jeszcze dostępna w wersji 64-bitowej, więc musisz samodzielnie zainstalować takie narzędzia jak LibreOffice i preferowane narzędzia programistyczne. 64-bitowe wersje obrazów mają w rzeczywistości nieco mniejszy rozmiar niż ich 32-bitowe odpowiedniki, prawdopodobnie dlatego, że nie muszą obsługiwać pełnego zakresu sprzętu Pi, tak jak robią to obrazy 32-bitowe.

32-bitowa wersja obrazu Raspberry Pi OS nie znika i pozostaje obsługiwana zarówno na 32-, jak i 64-bitowych urządzeniach Pi dla każdego, kto go preferuje lub potrzebuje – stare płyty Pi i Pi 2 z 32-bitowymi procesory pozostają w pełni obsługiwane. Musisz także trzymać się 32-bitowej wersji, jeśli używasz „starszej” wersji Raspberry Pi OS, która nadal używa Debiana 10 („Buster”) jako podstawy zamiast nowszego Debiana 11 („Bullseye” ).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.